25/09/2020

Volley League ανδρών: Άνετες νίκες για Παναθηναϊκό και ΠΑΟΚ

O δικέφαλος παρουσιάστηκε σαφώς πιο δυνατός και με περισσότερες επιθετικές λύσεις, ενώ πολύ βελτιωμένη ήταν και η Ελπίδα η οποία για άλλη μία φορά αγωνίστηκε χωρίς τον διαγώνιο της Στέφανο Χαριδήμου που είναι τραυματίας.

Το πρώτο σετ ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πορεύονται παράλληλα (6-6) και την Ελπίδα να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα τριών πόντων (8-11), αναγκάζοντας τον κ. Κώστα Δεληκώστα να καλέσει το πρώτο του τάιμ άουτ. Αυτό δε φάνηκε να αποδίδει για τους ασπρόμαυρους, οι οποίοι, αν και ισοφάρισαν προσωρινά, βρέθηκαν και πάλι πίσω στο σκορ. Σ’εκείνο το σημείο, με πόντους του Άλμπο και του Ιλίνιχ, ο ΠΑΟΚ βρήκε την αντίδραση που έψαχνε και κατέκτησε το πρώτο σετ με 25-21.

Στο δεύτερο σετ, ο Κυπελλούχος Ελλάδος κατάφερε να προηγηθεί με πόντους από Τακουρίδη και Άλμπο (11-8), αναγκάζοντας τον τεχνικό των φιλοξενούμενων να καλέσει τάιμ άουτ. Το σύνολο του κ. Δεληκώστα δεν αντιμετώπισε κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα στη συνέχεια του σετ, δεν επέτρεψε στην Ελπίδα Αμπελοκήπων να τον πλησιάσει και έκανε το 2-0 στα σετ (25-18).

Το τρίτο σετ του αγώνα ήταν απόλυτα ισορροπημένο ανάμεσα στις δύο ομάδες. Ο Δικέφαλος προσπάθησε να αποσπαστεί στο σκορ, όμως οι παίκτες της Ελπίδας δεν του επέτρεψαν να πάρει προβάδισμα, με το σκορ να βρίσκεται στην ισοπαλία μέχρι το 19-19. Σ’εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ξεφύγουν με 20-23 και τελικά να κατακτήσουν το τρίτο σετ (22-25) για το 2-1.

Στο τέταρτο και τελευταίο σετ, η Ελπίδα μπήκε μπροστά στο σκορ (6-8), αναγκάζοντας τον τεχνικό του Δικεφάλου να καλέσει τάιμ άουτ. Αυτό απέδωσε και ο ΠΑΟΚ, με μπλοκ του Τακουρίδη πήρε το προβάδισμα (15-14), αναγκάζοντας αυτή τη φορά τον κ. Σπύρο Γκολίτση να καλέσει τάιμ άουτ. Η ομάδα του φάνηκε να βρίσκει αντίδραση (15-17), όμως οι ασπρόμαυροι επανήλθαν με τρεις δυνατές επιθέσεις του Άλμπο (22-20) και εν τέλει κατέκτησαν το τέταρτο σετ (25- 23), παίρνοντας τη δεύτερη συνεχόμενη τους νίκη για το πρωτάθλημα της Volley League 2019-20.

ΠΑΟΚ – Ελπίδα 3-1

Τα σετ: 25-21, 25-18, 22-25, 25-23 σε 104΄.

* Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν: 2 άσσοι, 55 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 33 λάθη αντιπάλων και της Ελπίδας οι πόντοι προήλθαν: 2 άσσοι, 44 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 33 λάθη αντιπάλων.

Π.Α.Ο.Κ. (Κώστας Δεληκώστας): Μάρσαλ 7π. (6/15επ., 1 μπλοκ, 68%υπ., 57%αρ.), Φιλίποβ 2 (1/1επ., 1 μπλοκ), Αλμπο 26 (25/50επ., 1 μπλοκ), Γάτσης 5 (2/5επ., 3 μπλοκ), Τακουρίδης 8 (7/10επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Ιλίνικχ 12 (10/26επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 69%υπ., 38%αρ.) / Στεφάνου (λ. – 70%υπ., 52%αρ.), Σωτηρίου 2 (2/3επ, 100%υπ., 80%αρ.), Χαραλαμπίδης 2 (2/3), Κωνσταντινίδης (λ).

Α.Σ.ΕΛΠΙΔΑ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ (Σπύρος Γκολίτσης): Μανωλάκης 7π. (5/8επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ποχάνης 9 (8/19επ., 1 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 12 (10/23επ., 2 μπλοκ), Καπετανίδης 14 (13/34επ., 1 άσσος, 38%υπ., 16%αρ.), Ιλουόνι 9 (7/14επ., 2 μπλοκ) / Αντωνίου (λ. – 56%υπ., 24%αρ.), Γαληρόπουλος, Παπαδόπουλος Κυρ., Σταυρίδης (λ), Καρακόλιας, Μάρτσης.

ΥΠΟΘΕΣΗ ΜΙΑΣ ΩΡΑΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟ

Ο Παναθηναϊκός χρειάστηκε 67 λεπτά για να νικήσει τον Εθνικό στην Αλεξανδρούπολη σημειώνοντας την δεύτερη εκτός έδρας νίκη στο εφετινό πρωτάθλημα της Volley League. Η ακριτική ομάδα έκανε φιλότιμη προσπάθεια με την πιο νεανική ομάδα του πρωταθλήματος αλλά δε μπόρεσε να είναι ανταγωνιστική απέναντι στους «πράσινους».

Ο Εθνικός με αμιγώς ελληνική σύνθεση προσπάθησε για το καλύτερο και κέρδισε το χειροκρότημα των θεατών που στην πλειοψηφία τους ήταν οπαδοί του Παναθηναϊκού.

Ο Δαλακούρας, ο Πιτακούδης και ο Χρηστουηλίας σήκωσαν το βάρος των επιθέσεων, ενώ ο Κοντοστάθης κράτησε την υποδοχή. Οι γηπεδούχοι ήταν ανταγωνιστικοί στα δύο πρώτα σετ που ήταν σχετικά κοντά στο σκορ αλλά δε μπόρεσαν και να απειλήσουν.

O Παναθηναϊκός έκανε μόλις 13 λάθη στα τρία σετ εκ των οποίων τα 8 ήταν χαμένα σερβίς. Ο Στάροβιτς ήταν ο μόνος με διψήφιο αριθμό πόντων, ενώ ο Μπαρμπούνης πήρε η θέση του βασικού πασαδόρου. Πολύ καλή εμφάνιση έκανε και ο Πελεκούδας.

Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Παναθηναϊκός 0-3

Τα σετ: 18-25, 16-25, 11-25 σε 67

* Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν: 3 άσσοι, 24 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 13 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού A.O. οι πόντοι προήλθαν: 4 άσσοι, 35 επιθέσεις, 13 μπλοκ, 23 λάθη αντιπάλων.

Μ.Γ.Σ.ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Γιώργος Ανδραβίζος): Δαλακούρας Κ. 8 (8/27επ., 82%υπ., 59%αρ.), Τσιουτσιουλούδης 4 (1/7επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Χατζόπουλος 4 (1/5επ, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Πιτακούδης 7 (7/20επ.), Χρηστουηλίας 6 (5/13επ., 1 μπλοκ, 64%υπ. 27%αρ.) / Κοντοστάθης (λ. – 58%υπ., 29%αρ.), Μπίκος 1 (1/5), Λουμπούτης, Ζαχαρούλης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Στάροβιτς 11π. (10/22επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Γιάκομπσεν 3 (3 μπλοκ), Ρανγκέλ 4 (1/5επ., 3 μπλοκ), Ανδρεόπουλος Χ. 5 (5/12επ., 36%υπ., 9%αρ.), Ράπτης 9 (7/16επ., 2 άσσοι, 50%υπ., 12%αρ.), Πελεκούδας 9 (6/9επ., 3 μπλοκ) / Ζήσης (λ. – 67%υπ., 27%αρ.), Πανταλέων 5 (2/3επ., 3 μπλοκ), Μούχλιας, Ρουσσόπουλος 1 (1 μπλοκ), Μπαρμπούνης 3 (2/2επ. 1 άσσος), Παλαιολόγος 2 (2/3).