27/09/2020

Ορτίτζια – Βουλιαγμένη 9-9: Ανοικτή η πρόκριση για τον ΝΟΒ

Το νεανικό σύνολο του Κόλιανιν παρουσίασε εξαιρετική εικόνα και θα μπορούσε να είχε φύγει ακόμα και με τη νίκη από τις Συρακούσες.

Η Βουλιαγμένη μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και με πανέξυπνη λόμπα του Καλογερόπουλου έκλεισε το πρώτο οκτάλεπτο με το γκολ υπέρ της στο 2-3. Η Ορτίτζια εκμεταλλεύτηκε κάποια λάθη από την άμυνα του ΝΟΒ και κατάφερε να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με το ισόπαλο 5-5.

Στο τρίτο οκτάλεπτο ο ΝΟΒ ήταν ανώτερος και κατάφερε να προηγηθεί με δύο τέρματα (5-7 και 6-8), αλλά λίγο πριν το τέλος της περιόδου οι γηπεδούχοι πήραν ένα δώρο από τους διαιτητές με τον Κυριάκο Ποντικέα να χρεώνεται την τρίτη αποβολή του.

Έτσι, η τελευταία περίοδος απέκτησε μεγάλο ενδιαφέρον με τους γηπεδούχοςυ να πετυχαίνουν δύο γκολ με τους Ρόσι και τους Γκάλο για να φέρουν το ματς στα ίσα (8-8) με 3.31 να απομένουν για το τέλος. Ο Μπάσιτς έδωσε ξανά το προβάδιασμα στον ΝΟΒ, όμως τελικά ο Τζιακόπο με ένα εντυπωσιακό τέρμα διαμόρφωσε το τελικό 9-9 με 32” να απομένουν για το τέλος.

Η ρεβάνς είναι προγραμματισμένη για την επόμενη εβδομάδα (9/11) στο Λαιμό.

Ορτίτζια – Βουλιαγμένη 9-9

Τα οκτάλεπτα: 2-3, 3-2, 1-3, 3-1

Ορτίτζια: Τεμπέστι, Κάζια, Αμπέλα, Ρόσα, Ντι Λουτσιάνο 1, Φερέρο, Τζιάκοπο 2, Γκάλο 2, Ροτόντο, Ρόσι 3, Βίντοβιτς, Ναπολιτάνο, Καρούσο.

Βουλιαγμένη:  Τζωρτζάτος, Μπάσιτς 1, Καλογερόπουλος 2, Γκιουβέτσης 1, Βλάσσης, Γούβης 1, Αφρουδάκης 1, Παπανικολάου, Ποντικέας 3, Κουρούβανης, Ηλιόπουλος, Βούξεβιτς, Ανδρεάδης.