29/09/2020

Ευρωπαϊκό πόλο γυναικών: Η Εθνική γυναικών ψάχνει τη μαγιά της

Στόχος της γαλανόλευκης είναι να βρεθεί όσο το δυνατόν πιο ψηλά στον όμιλο. Θεωρητικά η παρουσία της στην πρώτη τριάδα είναι δεδομένη και θα παλέψει με την Ρωσία και την Ουγγαρία για μία εκ των δύο πρώτων θέσεων που θα φέρουν πιο εύκολο αντίπαλο στο ματς των προημιτελικών.

Για να συμβεί αυτό η Εθνική θα πρέπει να κάνει εύκολα το 3/3 στην αρχή των αγωνιστικών της υποχρεώσεων όπου αντιμετωπίζει κατά σειρά τις Σερβία, Κροατία και Σλοβακία και στη συνέχεια να τα δώσει όλα στους δύο αγώνες με την Ουγγαρία και την Ρωσία. Στον άλλο όμιλο της διοργάνωσης ξεχωρίζει η Ισπανία, η οποία για πολλούς είναι το φαβορί για το χρυσό, ενώ στον όμιλο υπάρχουν και οι Ιταλία, Ολλανδία, Ισραήλ, Γαλλία και Γερμανία.

ΣΤΗΝ ΜΕΤΑ ΑΣΗΜΑΚΗ ΕΠΟΧΗ

Σε αυτό το τουρνουά τουλάχιστον, η Εθνική θα παραταχθεί χωρίς την Αλεξάνδρα Ασημάκη η οποία δήλωσε πως αποσύρεται αν δεν αλλάξει το προπονητικό επιτελείο της ομάδας.

Έτσι, ο Γιώργος Μορφέσης έχει στη διάθεσή του τις παλιές Χριστίνα Τσουκαλά και Άλκηστις Αβραμίδου οι οποίες θα έχουν στο πλευρό τους αθλήτριες νεαρές και ταλαντούχες. Κλειδί για την πορεία της ομάδας θα είναι η αμυντική της παρουσία, αλλά και η κατάσταση που θα βρεθούν Διαμαντοπούλου και Σταματοπούλου.

Στην επίθεση η Ξενάκη μαζί με την Μυριοκεφαλιτάκη θα κληθούν να καλύψουν το κενό της Αλεξάνδρας Ασημάκη στη θέση της φουνταριστής, ενώ πολλά περιμένει η Εθνική και από τις πιο έμπειρες Τσουκαλά και Αβραμίδου.

Στην αποστολή της Εθνικής ομάδας Γυναικών, μετέχουν οι: Χρυσή Διαμαντοπούλου, Ιωάννα Σταματοπούλου (τερματοφύλακες), Χριστίνα Τσουκαλά, Βασιλική Διαμαντοπούλου, Νικόλ Ελευθεριάδου, Μαργαρίτα Πλευρίτου, Άλκηστη Αβραμίδου, Μαρία Μυριοκεφαλιτάκη, Άλκηστη Μπενέκου, Χριστίνα Κότσια, Ειρήνη Νίνου, Ελευθερία Πλευρίτου, Ελένη Ξενάκη.

Μαζί τους ο ομοσπονδιακός τεχνικός Γιώργος Μορφέσης, η συνεργάτης του Αγγελική Γερόλυμου, η φυσικοθεραπεύτρια Έφη Βούλγαρη, ο μάνατζερ των Εθνικών ομάδων Αντώνης Αρώνης, ο γυμναστής Αριστείδης Χριστόπουλος και η έφορος και μέλος του Δ.Σ της ΚΟΕ, Βασιλική Αρβανιτοπούλου (αρχηγός αποστολής).

Η 13άδα της Βουδαπέστης

Αθλήτρια Θέση Χρ. Γεν. Συμμετοχές Γκολ Συμμετοχές σε προηγούμενο Ερωπαϊκό Γκολ σε Ευρωπαϊκό
Χρυσή Διαμαντοπούλου Τερματοφύλακας 1995 156 0 2012, 2014, 2016, 2018 0
Χριστίνα Τσουκαλά Περιφερειακή 1991 278 413 2010, 2012, 2014, 2016, 2018 44
Βασιλική Διαμαντοπούλου Αμυντικός 1993 119 58 2014, 2016, 2018 11
Νικόλ Ελευθεριάδου Περιφερειακή 1998 85 79 2018 11
Μαργαρίτα Πλευρίτου Αμυντικός 1994 140 65 2014, 2016, 2018 13
Άλκηστις Αβραμίδου Περιφερειακή 1988 340 339 2006, 2008, 2010, 2012, 2014, 2016, 2018 36
Μαρία Μυριοκεφαλιτάκη Φουνταριστή 2001 8 7 0
Άλκηστις Μπενέκου Φουνταριστή 1994 62 16 2014 0
Χριστίνα Κώτσια Αμυντικός 1994 101 36 2016 0
Ειρήνη Νίνου Περιφερειακή 2002 22 15 0
Ελευθερία Πλευρίτου Περιφερειακή 1997 147 190 2014, 2016, 2018 27
Ελένη Ξενάκη Φουνταριστή 1997 123 178 2016, 2018 17
Ιωάννα Σταματοπούλου Τερματοφύλακας 1998 42 0 2018 0

Ο ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΟΣ ΣΤΟΧΟΣ

Το πρώτο ζητούμενου για την εθνική που πάει στο ευρωπαϊκό ως η κάτοχος του ασημένιου μεταλλίου στην προηγούμενη διοργάνωση είναι να βρει τη μαγιά και τη χημεία της.

Όπως θα διαπιστώσετε και από τον παραπάνω πίνακα στην ομάδα υπάρχουν έξι αθλήτριες με μικρή έως καθόλου εμπειρία από παιχνίδια ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, ενώ είναι γνωστό ότι τα κορίτσια του Γιώργου Μορφέση έχουν αντιμετωπίσει πολλά προβλήματα τραυματισμού.

Σίγουρα, αυτή τη στιγμή η κατάκτηση οποιασδήποτε από τις δύο πρώτες θέσεις στον όμιλο αποτελεί ένα αποφασιστικό βήμα για την συνέχεια το οποίο ενδεχομένως να παίξει καθοριστικό ρόλο για την πορεία της ομάδας στη διοργάνωση.

Από εκεί και πέρα ο στόχος της πρόκρισης στους Ολυμπιακούς Αγώνες ή έστω στο προΟλυμπιακό τουρνουά της Ρώμης (8-15 Μαρτίου) μοιάζει ως αυτοσκοπός. H χώρα που θα κατακτήσει τον τίτλο θα πάρει και την πρόκριση για το Τόκιο, ενώ οι υπόλοιπες που θα βρεθούν μέχρι την έκτη θέση θα βρεθούν στην Ιταλία για το προολυμπιακό τουρνουά.

Το σημαντικό λοιπόν είναι η βελτίωση της εικόνας της Εθνικής, να βρει τη χημεία της ώστε στη χειρότερη σε περίπου δύο μήνες να διεκδικήσει την πρόκριση για τους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Η ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΤΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΣΤΑ ΕΥΡΩΠΑΙΚΑ

Συμμετοχές: 15

Αγώνες: 87

Νίκες: 42

Ισοπαλίες: 2

Ήττες: 43

Ομοσπονδιακοί τεχνικοί: 6 (4 συμμετοχές Γιώργος Μορφέσης)

Ατομικές συμμετοχές αθλητριών: 75 (7 συμμετοχές Βούλα Κοζομπόλη, Άλκηστη Αβραμίδου)

Πρώτη Σκόρερ: Αλεξάνδρα Ασημάκη 65 γκολ

Η παρουσία μας:

1989 Βόννη 7η (Περικλής Δαμάσκος)

1991 Αθήνα 7η (Περικλής Δαμάσκος)

1993 Ληντς 7η (Νίκος Αναγνωστόπουλος)

1995 Βιέννη 4η (Νίκος Αναγνωστόπουλος)

1997 Σεβίλη 7η (Νίκος Αναγνωστόπουλος)

1999 Πράτο 5η (Φώντας Μουδάτσιος)

2001 Βουδαπέστη 4η (Φώντας Μουδάτσιος)

2003 Λουμπλιάνα 5η (Φώντας Μουδάτσιος)

2006 Βελιγράδι 6η (Κούλης Ιωσηφίδης)

2008 Μάλαγα 6η (Κούλης Ιωσηφίδης)

2010 Ζάγκρεμπ 2η (Γιώργος Μορφέσης)

2012 Αϊντχόφεν 2η (Γιώργος Μορφέσης)

2014 Βουδαπέστη 6η (Γιώργος Μορφέσης)

2016 Βελιγράδι 6η (Σάκης Κεχαγιάς)

2018 Βαρκελώνη 2η (Γιώργος Μορφέσης)

Οι Μεγάλοι Τελικοί της Ελλάδας

2010 Ζάγκρεμπ ΕΛΛΑΔΑ – Ρωσία 6-11

2012 Αϊντχόφεν ΕΛΛΑΔΑ – Ιταλία 10-13

2018 Βαρκελώνη ΕΛΛΑΔΑ – Ολλανδία 4-6

Οι Μικροί Τελικοί της Ελλάδας

1995 Βιέννη ΕΛΛΑΔΑ – Ολλανδία 3-8

2001 Βουδαπέστη ΕΛΛΑΔΑ – Ρωσία 5-8

ΟΙ ΑΝΤΙΠΑΛΟΙ ΜΑΣ

ΟΥΓΓΑΡΙΑ: 59 αγώνες, 18 νίκες, 3 ισοπαλίες, 18 ήττες, τελευταίο παιχνίδι: 8-16, 6.1.2020 Ντουναϊβάρος

Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα: 1991 0-10, 1995 9-7, 1997 7-6, 2008 7-7, 2012 14-12 (Ημιτελικός), 2014 7-12 2016 6-9

Προϊστορία: 7 αγώνες, 3 νίκες, 1 ισοπαλίες, 3 ήττες

ΡΩΣΙΑ: 80 αγώνες, 24 νίκες, 4 ισοπαλίες, 52 ήττες, τελευταίο παιχνίδι: 4-13, 24.7.2019 Γκουανκτσού

Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα: 1995 5-3, 1999 3-6, 2001 6-7, 2003 4-9, 2006 6-15, 2008 7-9, 2010 7-7 & 6-11 (Τελικός), 2014 5-7, 2016 6-16 & 13-12 (9-9), 2018 11-10 (6-6)

Προϊστορία: 12 αγώνες, 3 νίκες, 1 ισοπαλία, 8 ήττες

ΣΛΟΒΑΚΙΑ: 2 αγώνες, 2 νίκες, τελευταίο παιχνίδι 19-2, 4.8.1993 Ληντς

Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα: 1993 19-2

Προϊστορία:1 αγώνας, 1 νίκη

ΚΡΟΑΤΙΑ: 4 αγώνες, 4 νίκες, τελευταίο παιχνίδι: 21-2, 17.7.2018 Βουδαπέστη

Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα: 2014 29-4, 2018 21-2

Προϊστορία: 2 αγώνες, 2 νίκες

ΣΕΡΒΙΑ: Δεν υπάρχει προϊστορία

Ο ΟΜΙΛΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Α ΟΜΙΛΟΣ

Ελλάδα

Ουγγαρία

Ρωσία

Κροατία

Σερβία

Σλοβακία

Κυριακή 12/01

12:30 Σλοβακία-Ρωσία

14:00 Ελλάδα-Σερβία

20:30 Ουγγαρία-Κροατία

Δευτέρα 13/01

14:00 Κροατία-Ελλάδα

15:30 Ρωσία-Σερβία

20:00 Σλοβακία-Ουγγαρία

Τετάρτη 15/01

15:30 Ελλάδα-Σλοβακία

17:00 Ολλανδία-Ιταλία

20:00 Ουγγαρία-Ρωσία

Παρασκευή 17/01

15:30 Ρωσία-Κροατία

18:30 Σλοβακία-Σερβία

20:00 Ουγγαρία-Ελλάδα

Κυριακή 19/01

14:00 Σλοβακία-Κροατία

18:30 Ελλάδα-Ρωσία

20:00 Σερβία-Ουγγαρία

Τρίτη 21/01

Αγώνες κατάταξης

12:30 6ος Α’ ομίλου-6ος Β’ ομίλου (θέσεις 11-12)

14:00 5ος Α’ ομίλου-5ος Β’ ομίλου (θέσεις 9-10)

Προημιτελικοί

15:30 1ος Α’ ομίλου-4ος Β’ ομίλου (1)

17:00 2ος Α’ ομίλου-3ος Β’ομίλου (2)

18:30 3ος Α’ ομίλου-2ος Β’ ομίλου (3)

20:00 4ος Α’ ομίλου-1ος Β’ ομίλου (4)

Πέμπτη 23/01

Αγώνες κατάταξης

15:30 ηττημένος 1 – ηττημένος 3 (1)

17:00 ηττημένος 2 – ηττημένος 4 (2)

Ημιτελικοί

18:30 νικητής 1 – νικητής 3 (3)

20:00 νικητής 2 – νικητής 4 (4)

Σάββατο 25/01

Αγώνες κατάταξης

15:30 ηττημένος 1 – ηττημένος 2 (θέσεις 7-8)

17:00 νικητής 1 – νικητής 2 (θέσεις 5-6)

Μικρός τελικός

18:30 ηττημένος 3 – ηττημένος 4 (θέσεις 3-4)

Τελικός

20:00 νικητής 3 – νικητής 4 (θέσεις 1-2)

Πηγή sport24.gr